Przedszkole Parafialne im. b. Honorata Komiskiego w Lublinie

Historia Przedszkola

We wrześniu 1990 r. z inicjatywy ks. Kazimierza Podstawki - proboszcza Parafii św. Stanisława bm w Lublinie, przy ul. Zbożowej 75, w zaadapto-wanych salkach katechetycznych powstaje dwuoddziałowe Przedszkole Parafialne. Przedszkole jest placówką niepubliczną.
   Dnia 15 października 1990 r. otwarty zostaje trzeci oddział. Przez 12 lat funkcję dyrektora pełni s. Honorata ze Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza (Obliczanek).
    Dnia 15. 01. 1991 r. następuje uroczyste poświęcenie Przedszkola przez ks. biskupa Ryszarda Karpińskiego, a 02. 12. 1992r. decyzją Lubelskiego Kuratora Oświaty Wacława Czajki Przedszkole uzyskuje status placówki publicznej.
       Rozpoczynają się niezbędne remonty, w ramach których zmodernizowana zostaje kuchnia. W salach powstają pierwsze kąciki tematyczne dla dzieci.
      Dnia 06. 06. 1994 r. Przedszkole otrzymuje imię i patrona - bł. Honorata Koźmińskiego (kapucyn, założyciel Zgromadzenia Sióstr Obliczanek).
      Pierwsza pielgrzymka Personelu i Dzieci do Nowego Miasta, gdzie znaj- dują się relikwie Patrona Przedszkola odbyła się 30. 09. 1994 r.
     W 1994 r. Przedszkole otrzymuje też błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II. Trzy lata później zostaje zorganizowana druga pielgrzymka do Nowego Miasta, aby podziękować Bogu za łaski otrzymane za wstawiennictwem o. Honorata i prosić o dalszą opiekę.
      Co roku w miesiącach wakacyjnych modernizowana jest baza Przedszkola. W 1997 r. ułożono panele podłogowe, wymieniono meble we wszystkich salach, a w dawnej jadalni powstaje sala gimnastyczna. Przedszkole staje się coraz piękniejsze.
        Od 24. 02. 1998 r. proboszczem Parafii św. Stanisława jest ks. Eugeniusz Zarębiński, który jednocześnie reprezentuje Organ Prowadzący Przedszkole. Dnia 14. 09. 1998 r. Przedszkole nawiązuje współpracę z Fundacją Dom Dzieci „Benjamin” w Lublinie przy ul. Zbożowej 22A, w siedzibie której powstaje czwarty oddział przedszkolny.
       W 2002 r. zostaje przeprowadzony remont kuchni (wymiana okien, drzwi oraz kaloryferów).
      Od 01. 09. 2002 r. roku funkcję dyrektora pełni s. Natalia ze Zgr. Sióstr Obliczanek. Przedszkole powiększa się i liczy już 6 oddziałów, trzy z nich miesci się w budynku Fundacji Dom Dzieci „Benjamin”.
     Przedszkole stara się o bezpieczne miejsce do zabaw na świeżym powietrzu. W ogrodzie powstaje niewielki plac zabaw, który zostaje poświęcony, dn. 13. 10. 2004r. przez ks. Proboszcza. Od tej pory nasze Maluchy mają już swoje własne miejsce do zabaw na dworze.
        We wrześniu 2006 r. dyrektorem zostaje s. Sylwia, pełniąca tą funkcję do dnia dzisiejszego. W 2007 r. odnowiona zostaje klatka schodowa i 1 sala przedszkolna, w roku 2008 rozbudowano przedszkolny plac zabaw, w Benjaminie zmodernizowano 3 sale oraz utworzono nową salę gimnastyczną. W latach 2009/2010 r. odnowiono trzy sale przedszkone oraz kancelarię w budynku głównym przedszkola.
        W październiku 2010 r. Przedszkole obchodziło Jubileusz 20 - lecia swojej działalności. Uroczystej Mszy św. dnia 12. 10. 2010 r. przewodniczył
ks. bp. Wacław Depo - ordynariusz Diecezji Zamojsko - Lubaczowskiej. Zaproszeni Goście obejrzeli przedstawienie o bł. Honoracie w wykonaniu Dzieci z grup zerowych.